Istnieje 33 produktów.
Auchentoshan Virgin Oak
Potrójnie destylowana whisky Auchentoshan starzona całkowicie w świeżych beczkach z amerykańskiego dębu.
Lindores Abbey "Casks of Lindores" STR Wine Barrique
Limitowana edycja whisky single malt z gorzelni Lindores Abbey, butelkowana jako część serii "Casks of Lindores". Dojrzewała wyłącznie w beczkach po czerwonym winie z Hiszpani, dając aromaty dżemu morelowego, toffi, cynamonu, masła i budyniu, które intensywnie wypełniają nos. Podniebienie oferuje nuty śliwek, czerwonych jagód, melasy, cynamonu, miodu, karmelu, dębu i dymu drzewnego, które utrzymują się również na finiszu. Wersja ex STR z lekko podwyższoną mocą do 49,4% jest dostępna w ograniczonych ilościach.
Clydeside Stobcross Single Malt
Stobcross single malt whisky z destylarni The Clydeside, która została otwarta w Glasgow w 2017 roku. Destylarnię charakteryzuje piękna lokalizacja nad rzeką Clyde, w sąsiedztwie takich atrakcji jak Riverside muzeum czy Glasgow Science Centre. Pracujące w niej zaledwie dwa kotły destylacyjne umożliwiają roczną produkcję na poziomie 500 000 litrów alkoholu rocznie. To młoda whisky, ale niezwykle rześka i owocowa. Pachnie jabłkami, gruszką, ananasem, kiwi i cytrusami, w której odnajdziemy także nuty świeżo ściętej trawy i sianokosów oraz słodycz miodu, wanilii i toffi.
Voodoo Coven of Resurrection - Cameronbridge
Smakosze wiedzą: Każda whisky ma swoją magię. Nikt nie wyraża tej magii tak wyraźnie jak Whiskey of Voodoo. Marka niezależnego rozlewni Brave New Spirits z Glasgow podbija rynek od lata 2021 roku. Whisky of Voodoo przywołuje słynne destylarnie ze wszystkich regionów Szkocji. Który dokładnie pozostaje tajemnicą. Te z co najmniej 46% objętości rozwijają swoją magiczną moc. Butelkowane „Mystery Malts” w różnych beczkach, głównie pierwszego i drugiego napełnienia - od burbona po sherry i porto po koniak, tequilę lub wino.
Dzięki Coven of Resurrection, Whisky of Voodoo uzupełnia ofertę whisky single grain z Lowlands. Po 13 latach w beczkach po czerwonym winie pierwszego napełnienia, ciemny dramat rozwija owoce jagodowe z semoliną ze słodkiej pszenicy i wanilią.
Charmed Circle Golden Promise
Butelka mocnego napoju spirytusowego Charmed Circle Golden Promise produkowanego przez destylarnię Holyrood w regionie Lowland w Szkocji od wiosny 2020 roku. Golden Promise, jęczmień słynący z bogatego smaku, z eleganckimi nutami cytrusów i pieprzu. Jęczmień, drożdże, zboże, neutralny spirytus. New Make Spirit.
Charmed Circle Chevalier
Chevalier wyhodowano z nasion „pięknego kłosa jęczmienia”, które angielski robotnik znalazł w swoim bucie. Od tych skromnych początków odmiana zdominowała brytyjskie zbiory browarnicze w XIX wieku. Tak było, dopóki podatek od słodu nie zmusił piwowarów do zastąpienia Chevaliera tańszymi ziarnami. Jako nowa marka, Chevalier prezentuje kremową, mleczną jakość, która jest wzmocniona dodatkiem spirytusu pszenicznego, tworząc niezwykle bogate odczucie w ustach. Jęczmień, drożdże, zboże, neutralny spirytus.
Lochlea - Our Barley
Destylarnia położona jest na farmie, na której też rośnie jęczmień wykorzystywany tylko na jej potrzeby. Farma ta wieki temu była własnością rodziny Roberta Burnsa, a on osobiście pracował na niej w latach 1777-1784. Po ciężkim dniu pracy spotykał się z kolegami w pobliskim klubie, gdzie tworzył swoje poematy. Będąc niewielką, jest w stanie produkować rocznie ok 200 tys LPA. Osoba stojąca za jakością destylatu - John Campbell może pochwalić się 27-sto letnim doświadczeniem, które nabywał m.in. w destylarni Laphroaig. Stąd pewnie pomysł, aby produkować tu zarówno whisky delikatną, łagodną, jak i wersję dymną. Lochlea - Our barley to whisky dojrzewająca w mieszance beczek ex bourbon, ex sherry i ex STR.
Lochlea - Sowing 2nd Crop
Destylarania ołożona jest na farmie, na której też rośnie jęczmień wykorzystywany tylko na jej potrzeby. Farma ta wieki temu była własnością rodziny Roberta Burnsa, a on osobiście pracował na niej w latach 1777-1784. Po ciężkim dniu pracy spotykał się z kolegami w pobliskim klubie, gdzie tworzył swoje poematy. Będąc niewielką, jest w stanie produkować rocznie ok 200 tys LPA. Osoba stojąca za jakością destylatu - John Campbell może pochwalić się 27-sto letnim doświadczeniem, które nabywał m.in. w destylarni Laphroaig. Stąd pewnie pomysł, aby produkować tu zarówno whisky delikatną, łagodną, jak i wersję dymną. Lochlea - Sowing 2nd Crop dojrzewała w beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia - butelkowana bez filtracji na zimno i bez dodatku barwnika. Jest delikatna i słodka.
Auchentoshan 18 YO
Auchentoshan 18-letni "Vivid and Indulgent" dojrzewa w beczkach po bourbonie i po sherry. W aromacie znajdziemy: świeży liść tytoniu, słodycz z nutą karmelizowanych cukrów, zieloną herbatę i prażone migdały. W smaku początkowo wyczuwalna kwiatowa świeżość z cukrem, słodki jęczmień łagodnie odpływa ukazując smak mandarynki. Podniebienie pozostaje żywe i odświeżone.
Kolor miodowy.
Artomat - Crème brulee, eksplozja cytrusów oraz charakterystyczna nuta orzecha i świeżych liści.
Smak - gładki i słodki z nutami mandarynki i limonki.
Finisz - imbirowy, z przyjemną długo utrzymującą się nutą orzechową.
Ayrshire 8YO Gleann Mór
Ayrshire 8 Years Old to szkocka whisky single malt od niezależnego rozlewcy Gleann Mór, destylowana w kwietniu 2013 roku i dojrzewająca przez 8 lat w beczkach po bourbonie i ex-sherry oak, zanim została zabutelkowana w listopadzie 2021 roku z mocą 50%. Bez filtrowania na zimno i bez dodatku barwników. Mieszanka słodkich, ciemnych owoców i świeżych liści tytoniu. W ustach słodki bourbon, ciemny miód i pomarańcze z odrobiną mięty; długi słodko-pikantny finisz.
Adelphi North British 36YO 1987/2023 47,5%
Wybitny przykład dobrze dojrzałej whisky zbożowej. Ta specjalna ekspresja butelkowana z okazji 30-lecia Adelphi dojrzewała przez nie mniej niż 36 lat! Single cask whisky pochodzi z rocznika 1987 i jest jedną z zaledwie 208 butelek. Cask nr. 235959.
Lochlea Single Malt 5YO 50%
Destylarnia Lochlea rozpoczęła produkcję whisky w sierpniu 2018 roku. Pod koniec 2023, po upływie pełnych pięciu lat, właściciele postanowili wydać limitowaną edycję, pierwszą w historii destylarni z wiekiem na etykiecie. Łączna edycja zamknęła się liczbą zaledwie 2000 butelek na świat. Pięcioletnia whisky, stworzona jest z pięciu różnych beczek, w tym dwóch napełnionych tuż po otwarciu destylarni. Aromaty - pieczony ananas, brązowy cukier, orzechy laskowe, skórka cytryny, gruszka, karmel, płatki róży, miód, rodzynki.
Cask #20 1st fill bourbon
Cask #25 1st fill bourbon
Cask #249 1st fill Oloroso
Cask #272 1st fill bourbon Finiszowana w Oloroso
Cask #295 1st fill bourbon Finiszowana w Pedro Ximenez
Lochlea - Ploughing 1st Crop
Lochlea Ploughing Edition odzwierciedla zimę na farmie, kiedy pola zaczynają być orane i szykowane do wiosennego zasiewu jęczmienia. Spirytus nie jest torfowy, ale za sprawą beczek Ex-Islay używanych do maturacji, zyskują dymny charakter, właściwy dla whisky Lochlea. Seria składa się z 11 000 butelek. Whisky została zabutelkowana z mocą 46%, bez dodatku barwnika i bez filtracji na zimno. W smaku wyczuwalne są gotowane jabłko i orzechy brazylijskie, w aromacie dominują gotowane owoce, unoszące się w lekkim, torfowym dymie, natomiast finisz oferuje długo utrzymające się owocowe nuty zmieszane z torfowym dymem.
Lindores Abbey Friar John Cor Chapter 2 Cask Strength
Limitowana edycja whisky z destylarni Lindores Abbey. Chapter #2 to druga odsłona serii Friar John Cor. Whisky ta powstała z vattingu beczek ex-Bourbon, ex-STR oraz ex-Rum. W przypadku beczki ex-Rum warto doprecyzować, że opróżniona beczka po rumie została wysłana na wyspę Islay i napełniona dymnym destylatem i dopiero ta posłużyła do napełnienia ją new make Lindores Abbey. Moc 60,9%. Aromaty: syrop klonowy, banany, gruszki, daktyle, szarlotka z cynamonem, brązowy cukier, migdały i lekko ziemiste, dymne nuty.
Lindores Abbey "Cask of Lindores" Bourbon II
Popularna seria „Cask of Lindores” powraca! Druga odsłona tej znakomitej serii to zachwycająca whisky single malt dojrzewająca w beczkach po bourbonie, z tym że zawierająca whisky starszą niż pierwsza odsłona. Urocze nuty dojrzałych bananów, gruszek i wanilii na nosie z odrobiną pieprzu. Zabutelkowana z mocą 49,4%.
Lindores Abbey Single Malt MCDXCIV
Pierwsza, oficjalna whisky z destylarni Lindores Abbey. Powstała z destylatów dojrzewających w beczkach po Bourbonie, Sherry i beczkach po czerwonym winie, poddanym obróbce STR (shaved, toasted, recharred). Świeża i delikatna w zapachu, z początkowymi nutami jęczmienia, toffi, orzechów i skondensowanego mleka. Z biegiem czasu aromaty ewoluują w kierunku piekarni, jabłek, gruszek, śliwek, suszonej żurawiny i pianki bananowej. W tle przebija się zapach owsianki, czekolady i fajkowego tytoniu. W smaku przyjemna, lepka, kremowo oleista konsystencja. Wyczuwalne przyprawy gałka muszkatołowa, cynamon, goździki i wanilia. Wpływ beczek po winie uwydatnia nuty marcepana, czekolady, kandyzowanej pomarańczy, pieczonych jabłek i gruszki. Butelkowana z mocą 46%, w naturalnym kolorze i bez filtracji.
The Holyrood Distillery - Embra
Embra to druga już wersja single malt whisky, pochodząca z destylarni w Edynburgu. Destylaty do jej stworzenia dojrzewały w trzech różnych rodzajach beczek. Największy udział mają beczki1st fill Bourbon, znacznie mniejszy ex Islay quarter cask, najmniejszy Virgin Oak. 56% receptury stanowi mocno dymny słód jęczmienny, reszta to słód bezdymny. Moc 43,6%.
Aromat: gruszka, ananas, morela, biszkopty, toffi, mus czekoladowy, chili, imbir, mięta, balsamico, nutella, płonące ognisko, wytrawny, ziemisty dym.
John Crabbie Single Malt
Na cześć Johna Crabbiego, pioniera przemysłu szkockiej whisky, dostawcy wina i napojów spirytusowych, założyciela John Crabbie & Co. Dziedzictwo i pasja Johna Crabbiego do whisky trwają do dziś dzięki tej single malt Scotch Whisky pochodzącej z Bonnington Distillery w Leith i leżakowanej w 100% dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu. Zapach: kremowe warstwy słodkiego karmelu i maślanego dębu.Podniebienie: mocny dąb przynosi bogate przyprawy, z rozgrzewającymi nutami pieprzu i imbiru. Finisz - prażony dąb i drzewne przyprawy utrzymują się, z waniliowym fudge i odrobiną słodyczy suszonych jagód.
Annandale Man O' Sword 2015 Ex-Sherry Butt cask.755
Nazwę Man O' Sword zainspirowała siła i odwaga Roberta Bruce'a, króla Szkocji od 1306 roku. Zatem pod nazwą tą kryje się whisky dymna, w przeciwieństwie do wersji nazwanych Man O' Words, reprezentujących edycje bezdymne. Whisky destylowana w 2015 i dojrzewająca w beczce sherry oloroso pochodzącej od Miguela Martina w Hiszpanii przez nieżyjącego już Dr Jima Swana. Butelkowana z mocą 59,6%, pełna słodkiego torfu i przypalonych cytrusów.
Auchentoshan Three Wood
Ta wyjątkowa Whisky Auchentoshan Three Wood Single Malt pochodzi ze szkockiego regionu Lowland. Początkowo ona dojrzewa w beczkach po bourbonie, a następnie jest finiszowana w beczkach po Sherry Oloroso i Pedro Ximénez, aby uzyskać dodatkową smakową warstwę słodkich owoców.
Zapach: czarna porzeczka, mleczna czekolada, skórka pomarańczy,suszone śliwki i rodzynki, syrop klonowy.
Smak: owocowy z nutą przypraw (pieprz,cynamon),wiśnie w czekoladzie, suszone owoce.
Finisz: świeży i owocowy z długotrwałą dębową słodyczą.
Auchentoshan 12 YO
Auchentoshan 18YO
Trunek ten dzięki 18 letniej maturacji w dębowej beczce po amerykańskim bourbonie i potrójnej destylacji otwiera przed nami aromaty liści tytoniu, słodkie nuty karmelu oraz zielonej herbaty połączonej z palonymi migdałami. Paleta smakowe już od początku uderza nasze podniebienie kwiatową świeżością z akcentami palonego cukru oraz piorunującą słodyczą mandarynek.
Glenkinchie Distillers Edition
Lowland Whisky
Region i definicja
Szkocka whisky Lowland pochodzi z drugiego pod względem wielkości, po Highland, szkockiego regionu produkcji tego cennego alkoholu. Jak nietrudno się domyślić, whisky Lowland (nazywana też whisky Lowlands) odznacza się szeregiem cech wyróżniających ją na tle propozycji innych regionów. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że mistrzowie specjalizujący się w produkcji tego wybornego specjału robią wszystko, by zachować lokalną tożsamość oferowanych trunków. Na szczęście dla nich termin „Lowland whisky” jest chroniony przez prawo – żaden podmiot produkujący swój trunek poza granicami regionu nie może bezkarnie opisywać swojego produktu jako whisky z Lowland. Umowna granica między Lowland a sąsiadującym od północy regionem Highland przebiega na linii Greenock – Dundee. Prawnie kwestia przynależności konkretnych destylarni do poszczególnych regionów produkcji doprecyzowana została w 2009 roku.
Profil smakowy
Whisky z Lowland przyciąga miłośników delikatniejszych, bardziej stonowanych alkoholi. Wyróżnia się lekkim, dobrze zbalansowanym smakiem z charakterystycznymi, owocowo-kwiatowymi nutami. Subtelny bukiet oraz przyjemny, łagodny finisz sprawiają, że nizinna whisky jest niezwykle pijalna. W przeciwieństwie do innych gatunków szkockiej whisky odmiana nizinna jest pozbawiona torfowych, dymnych dominant. Ponadto podczas procesu starzenia w dębowych beczkach trunek nabiera charakterystycznych akcentów wanilii, karmelu i przypraw.
Idealna dla początkujących smakoszy
Dla początkujących smakoszy whisky idealne będą właśnie trunki z wyspy Lowlands. Dzięki swojej delikatności i lekkiej słodyczy nie zrażą nikogo do tego typu alkoholi. Warto po nie sięgnąć również, jeśli nie jest się fanem bardzo mocnych, wytrawnych smaków, które są na przykład bardzo charakterystyczne dla innego szkockiego regionu - wyspy Islay. Tamtejsza whisky jest torfowa, dymna, z wyczuwalnym jodem i solą morską, co wybierane jest raczej przez tych zaprawionych w boju koneserów.
Proces produkcji
Produkcja doskonałej, cenionej na całym świecie whisky z Lowland przebiega dość klasycznie. Pierwszy etap obejmuje tak zwane słodowanie jęczmienia, czyli kilkudniowe namaczanie go w wodzie – aż do wykiełkowania. Po zacieraniu, fermentacji i filtracji gotowy wywar zostaje poddany trzykrotnej destylacji, a następnie trafia do specjalnie przygotowanych beczek. Dla uzyskania pełnego, dobrze zrównoważonego bukietu whisky dojrzewa w dębowych beczkach przez co najmniej trzy lata.
Najbardziej znane destylarnie w regionie
Do grona najważniejszych zakładów Lowlands możemy zaliczyć m.in. Auchentoshan, Alisa Bay, Lindores Abbey czy Glenkinchie. Pierwsza z nich, czyli destylarnia Auchentoshan założona została w 1817 roku z inicjatywy Johna Bullocha. Na samym początku znana była jednak jako Duntocher Distillery. Warto pamiętać o Auchentoshan whisky choćby dlatego, że to właśnie z tego zakładu pochodzi pierwsza whisky single malt z Lowlands.
Destylarnia Alisa Bay powstała w 2007 roku i należy do firmy William Grant & Sons. Zakład od samego początku specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy single maltów, które swoje cenne właściwości zawdzięczają m.in. unikalnemu systemowi maturacji. Zakład Lindores Abbey uruchomiony został niedawno, bo dopiero w 2017 roku, z kolei początki destylarni Glenkinchie sięgają roku 1825, jednak początkowo znana była jako Milton Distillery.
Jak serwować whisky z Lowland?
Whisky z Lowland smakuje najlepiej podawana solo w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzona. Niewielki dodatek wody pozwala wydobyć pełnię smaków i aromatów serwowanego trunku. Nizinna whisky sprawdzi się także w koktajlach. Warto jednak pamiętać, aby wykorzystywać ją przede wszystkim w lekkich, orzeźwiających mieszankach, które nie zagłuszą subtelnego profilu smakowego alkoholu.